PODCIĘCIE WĘDZIDEŁKA U DZIECKA – prywatnie czy państwowo?

  • 19 maja, 2016

 Podcięcie wędzidełka u dziecka

Adaś: Mama, a wiesz kiedy Damian jest najukochańszy?

Mama: Kiedy?

Adaś: Kiedy sobie śpi na drzemce i tak słodko chrapie.

 

Jakiś czas temu opisywałam tutaj traumę jaką przeszliśmy w związku z zaplanowanym zabiegiem podcięcia wędzidełka u Damiana. Zabieg podcięcia wędzidełka był zaplanowany w jednym z państwowych warszawskich szpitali. Po naszym uczestnictwie w dwudniowym szpitalnym bałaganie zabieg się nie odbył, a po opublikowaniu postu spotkałam się również z przedstawicielem Biura Rzecznika Praw  Pacjenta w TVP ABC i rozmawialiśmy tam ogólnie o prawach pacjenta. Odcinek możecie obejrzeć TU podcięcie wędzidełka

W polskich szpitalach jest bardzo dużo do zrobienia. I nie tylko w polskich szpitalach. W polskich placówkach medycznych jest bardzo dużo do zrobienia. Mimo, że w większości przypadków mamy do czynienia ze specjalistami w swoim fachu, to zjada ich rutyna. Pacjenci są traktowani schematycznie. Na każdym szczeblu wdaje się spychologia pt. ‚niech inni się o to martwią’. Na dodatek na oddziałach mocno odczuwalne są konflikty między personelem. O łamaniu praw pacjenta na każdym kroku i braku empatii personelu nie wspomnę. Niech szlag to wszystko trafi!

Podcięcie wędzidełka u dziecka

Tak, ten temat wywołuje u mnie zawsze skrajne emocje. Ale to, o czym chciałam dokładniej tym razem napisać, to dalszy ciąg naszej historii z podcięciem wędzidełka u Damiana. Otóż nasze nieprzyjemne doświadczenia, zmusiły mnie do szukania pomocy w innych miejscach. Byle tylko znaleźć sposób, aby drugi raz nie przeżywać tego samego, a jednocześnie pomóc dziecku jak najlepiej się da. Rozwiązanie znalazłam prywatnie i Damian jest już po zabiegu, z którego jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni.

Oprócz możliwości podcięcia wędzidełka, jaką daje nam państwowa służba zdrowia i która wiąże się z hospitalizacją dziecka, istnieje również możliwość wykonania zabiegu w prywatnej klinice. I o dziwo wcale nie laryngologicznej. Zgłębiając temat i szukając różnych rozwiązań dowiedziałam się, że zabiegi podcięcia wędzidełka wykonuje się teraz nowoczesną metodą laserową, która jest całkowicie bezbolesna. Zabiegi tego typu wykonują specjalistyczne kliniki stomatologiczne. Czym prędzej zapisałam więc Damiana do wybranej placówki, która jest dodatkowo przygotowana na najmniejszych pacjentów.

Podcięcie wędzidełka u dziecka

Jak wygląda podcięcie wędzidełka państwowo

Na zabieg czeka się ok 6 miesięcy. Po wykonanym przez pediatrę i laryngologa wywiadzie z rodzicami, mały pacjent jest przyjmowany na oddział. Musimy mieć oczywiście skierowanie. Na oddziale zakładany jest wenflon. Ewentualnie ma robiony komplet badań dodatkowych – morfologia, krzepnięcie krwi, grupa krwi. W szpitalu trzeba spędzić noc, a następnego dnia dziecko musi być do zabiegu na czczo. Na godzinę przed zabiegiem nie może już nawet pić wody.

W zabiegu nie mogą uczestniczyć rodzice. Podczas zabiegu maluch jest pod narkozą, przy zabiegu obecny jest cały sztab lekarzy – laryngolog, asystent, anestezjolog, pielęgniarka. Zabieg trwa ok 0,5-1h. Po zabiegu pacjent jest wybudzany na sali operacyjnej. Potem przewożony na oddział i musi spędzić jeszcze kilka godzin na oddziale. Nie może od razu pić ani jeść, a jeśli jego san po narkozie nie będzie satysfakcjonujący, będzie musiało spędzić nawet kolejną noc w szpitalu.

Podcięcie wędzidełka u dziecka

Jak wygląda podcięcie wędzidełka prywatnie

Na zabieg czeka się ok 1 tydzień. W dniu zabiegu przeprowadzana jest konsultacja przez chirurga stomatologa. Należy przynieść całą dokumentację medyczną, z której wynika wskazanie do przeprowadzenia zabiegu. Dziecko siedzi na fotelu na kolanach rodzica i otrzymuje miejscowe znieczulenie. Gdy znieczulenie zacznie działać, lekarz przystępuje do wykonania zabiegu przy użyciu lasera, podczas którego dziecko jest cały czas na rękach lub kolanach jednego z rodziców. Zabieg trwa 5 sekund. Przez godzinę po zabiegu dziecko nie może spożywać ciepłych i twardych posiłków, ale już po 15 minutach może zjeść lody.

Podcięcie wędzidełka u dziecka

Koszt zabiegu państwowego: teoretycznie bezpłatnie, bo przecież płacimy składki, ale zatem ile z tych składek? Niestety nie wiem dokładnie. Biorąc jednak pod uwagę ilość pracowników personelu medycznego jaką należy zaangażować do przeprowadzenia zabiegu, materiałów, konieczność hospitalizacji i wyżywienia pacjenta, spodziewam się nie małej kwoty. Do tego męczenie dziecka, kłucie, trzymanie na czczo, narkoza – spore obciążenie psychiczne.

Podcięcie wędzidełka u dziecka

Koszt zabiegu prywatnego: 250zł i komfort psychiczny, bez traumy, bez noclegu w szpitalu. (EDIT: koszt jaki ponieśliśmy w 2016r. Cena zabiegu może być aktualnie inna i uzależniona np. od wybranej kliniki)

A więc tak, mamy to już za sobą. Zrobiliśmy to prywatnie i pół godziny po zabiegu byliśmy już w domu, a Damian jadł lody i bawił się zaraz z bratem, jakby o niczym nie pamiętając.

 

babaryba auta na budowie

babaryba auta na budowie

babaryba auta na budowie

babaryba auta na budowie

babaryba auta na budowie

babaryba auta na budowie

babaryba auta na budowie

babaryba auta na budowie

 

Pytam się więc ponownie – gdzie logika w państwowej, oszczędzającej służbie zdrowia? Kiedy system zostanie uleczony? Ponieważ obawiam się, że raczej nie prędko, na naszym przykładzie polecam szukanie alternatywnych rozwiązań dla państwówek. bo czasem niewielkim kosztem można zaoszczędzić sobie i dziecku wielu przykrych wspomnień.

 

Dziękuję za odwiedziny! Po raz kolejny udało mi się uratować swój idealny świat przed zagładą! Jeśli podoba Ci się ten post i uważasz, że mógłby być przydatny, to udostępnij go swoim znajomym na Facebook’u lub napisz w komentarzu, że tu byłeś – z przyjemnością życzę Ci miłego dnia 🙂

WYBIERZ IDEALNY PREZENT DLA DZIECKA

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

    • Natalia
    • 11 lutego, 2020
    Odpowiedz

    Proszę o namiar na klinikę w której państwo podcinali wędzidełko .
    Pozdrawiam serdecznie

    • Monika
    • 4 października, 2018
    Odpowiedz

    Czy mogę poprosić namiary na klinikę?

    • Olga
    • 20 września, 2018
    Odpowiedz

    Czy mogę prosić o namiar na tę klinikę? I ile syn miał lat w momencie wykonania zabiegu?

    • Monika
    • 6 września, 2018
    Odpowiedz

    Na pewno zabieg w znieczuleniu ogólnym prywatnej placówce nie kosztuje 250 zł. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd ponieważ sama narkoza to już koszt ok tysiąca. I na zabieg w państwowym szpitalu czekaliśmy 5 dni a nie pół roku. I jest to bardzo oblegany szpital bo to centrum zdrowia dziecka w wwie. Poza tym na zabieg przychodzimy rano a nie dzień wcześniej z nocowaniem.

    • Odpowiedz

      Tyle kosztował zabieg laserowy w prywatnej klinice stomatologicznej w 2016 roku. Proszę przeczytaj wpis ze zrozumieniem, a dowiesz się, że przy zabiegu laserowym nie podaje się narkozy.

    • Acz
    • 8 sierpnia, 2018
    Odpowiedz

    Proszę o namiar na klinikę

    • Magdalena
    • 25 lipca, 2018
    Odpowiedz

    Gdzie był wykonany zabieg ? Poproszę o namiary na klinikę.

    • Dorota
    • 27 czerwca, 2018
    Odpowiedz

    Nasz syn będzie miał niebawem podcinane wędzidełko, czas oczekiwania na NFZ do 2 tygodni. Należy się zgłosić rano bez jedzenia i picia, podcinają wędzidełko na znieczuleniu miejscowym lub w narkozie (u nas będzie narkoza ze względu na wiek dziecka) i po 1h wypuszczają do domu. Usypiają maską, a później zakładają wenflon. Na zabieg zgłaszamy się z aktualnym kompletem badań bez żadnego skierowania do szpitala tylko zwykłym skierowaniem od stomatologa na chirurgię.

    • Misia
    • 15 marca, 2018
    Odpowiedz

    Proszę o namiary kliniki i lekarza, który dokonywał podjęcia wędzidelka.

    • vera
    • 1 marca, 2018
    Odpowiedz

    Moim zdaniem najlepiej prywatnie 🙂

    • Paulina Kowalska
    • 3 stycznia, 2018
    Odpowiedz

    Też jestem ciekawa gdzie przeprowadzano zabieg. Rowniez nas to czeka. Ile mial synek?

    • JEsi der
    • 23 grudnia, 2017
    Odpowiedz

    Jestem w szoku, że prywatnie 250 zł. U nas sporo więcej.Dawno robiony był ten zabieg ? Czy w szpitalu musi być w ogólnej narkozie? Nie ma innej opcji ?

    • Kasiex22
    • 10 października, 2017
    Odpowiedz

    Najlepsze jest laserowe podcięcie wędzidełka 🙂
    _________

    • Marta Gie
    • 23 sierpnia, 2016
    Odpowiedz

    jestem mama dwóch dziewczynek ale jestesmy juz po jeden operacji. Operacja była w ramach funduszu NFZ choć mielismy wizyte prywatna u specjalisty – w ramach konsultacji. Tam dostalismy namiar na lepszy szpital i wlasnie do niego staralismy sie dostac skierowanie. Byłam w szoku bo opieka i lekarze to profesjonalisci. Szpital niczym w Lesnej Górze tyle tylko że warunki gorsze i Foremniakowej nie było:) Oczywiscie nasza operacja mogła poczekać ale aż włos mi się jezy na mysl ze córka mogłaby być operowana w szpitalu w moim miescie….

  1. Odpowiedz

    koszmar, nasza Młoda po upadku na rowerze miała ranę ciętą na udzie. Pojechaliśmy do szpitalika dziecięcego i tam na miejscu okazało się, że razem z innymi dziećmi (skręcone kostki, złamania itp) musieliśmy czekać ponad 6h na chirurga … akurat miał na bloku operacje wyrostków zaplanowane i innego w szpitalu brak.
    My z raną która krwawiła cały czas, otrzymaliśmy drugi opatrunek na nasz stary, żebyśmy izby przyjęć nie zafajdali :/
    Ciekawi mnie co by się stało gdyby zostało przywiezione dziecko z wypadku też czekałoby w mega kolejce, duchocie ?
    polskie szpitale to tragikomedia, nie ma lekarzy, personelu. brak tam empatii i dobrego podejścia. już nie mówię o szpitalach dla dorosłych, tutaj chodzi o nasze dzieci ….
    takiego koszmaru to nie przeżyłam nigdy.

    Gdy nas w końcu przyjęli było dobrze po 1 w nocy.

  2. Odpowiedz

    Wszystkie historie związane z polską służbą zdrowia sprawiają, że przechodzą mnie ciarki. Myślę, że ta spychologia i brak empatii wynika też z tego w jakich warunkach lekarze muszą pracować i na jakim sprzęcie. Całą frustracja przechodzi na pacjenta, na pewno gdyby byli lepiej opłacani i mieli lepsze narzędzia do pracy to byłoby lepiej. Przynajmniej mam taką nadzieję.

      • Olka
      • 1 lutego, 2018
      Odpowiedz

      Tak empatia wynika z tego że panuje stereotyp że to jest pani doktor i nic jej nie można powiedzieć a Pani pielęgniarce to już wogole a Pani salowa jest najmądrzejsza!! To oni są dla nas nie my dla nich i ona pracuje nie za państwowe pieniądze tylko za moje!

  3. Odpowiedz

    Ale historia, niesamowite skrajności. Ile to nerwów, czasu i pieniędzy można by było zaoszczędzić gdyby w szpitalu wykonywali te zabiegi laserem. Narkoza zawsze też wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Dziwne, że lekarz przed całą historią ze szpitalem nie wspomniał, że istnieje inna metoda zabiegu.

Leave a Comment

AUTORKA BLOGA

AUTORKA BLOGA

Joanna - mama, która codziennie staje na głowie, aby ratować swój idealny świat przed zagładą

KATEGORIE

blog kobiecy warszawa, blog dla kobiet
blog kulinarny warszawa, blogerka kulinarna warszawa, blog z przepisami, blog o gotowaniu
blog rodzicielski warszawa, blog o dzieciach, blog o zabawkach, blog o zabawach, opinie o zabawkach, recenzje zabawek
blog podróżniczy warszawa, blog turystyczny warszawa, blog o podróżach z dziećmi, gdzie warto pojechać z dziećmi, miejsca polecane dla rodzin z dziećmi w polsce i za granicą
blog kosmetyczny warszawa, blogerka parentingowa kosmetyczna warszawa, opinie o kosmetykach dla dzieci, recenzje kosmetyków, kosmetyki dla kobiet, pielęgnacja dla rodziny
BLOG PORADNIKOWY WARSZAWA - DOŚWIADCZENIA I SPOSOBY NA ZDROWIE, blog o zdrowiu, zdrowie dzieci i rodziny

URYWKI NASZEJ CODZIENNOŚCI

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

NAPISZ DO NAS

NAPISZ DO NAS