KIESZONKOWE – PIERWSZY KROK DO PRZEDSIĘBIORCZOŚCI TWOJEGO DZIECKA

 • 30 maja, 2017
kieszonkowe dla dziecka ile, kieszonkowe kiedy, kieszonkowe zasady, przedsiębiorczość dla dzieci, nauka przedsiębiorczości

Finansowa socjalizacja dziecka to niełatwa sprawa, dlatego warto do tego zadania dobrze się przygotować. Kieszonkowe to niewątpliwie jedno z najpotężniejszych narzędzi, służących realizacji tego celu i pierwszy krok do nauki dziecka przedsiębiorczości. Jakich błędów należy przy tym unikać? Kiedy podjąć pierwsze kroki i o czym pamiętać?

kieszonkowe dla dziecka ile

Dlaczego warto uczyć dziecko przedsiębiorczości?

blog
Naturalnym skojarzeniem dla przedsiębiorczości jest zamożność, jednak jest to pojęcie zdecydowanie bardziej pojemne. Za osobę przedsiębiorczą uważa się kogoś, kto odznacza się takimi cechami jak: samodzielność, zaradność, zdecydowanie i odwaga. Osobę, która wykorzystując kreatywne podejście, posiadaną wiedzę oraz ciekawość świata podejmuje się realizacji wyznaczonych sobie celów. Dostrzega pojawiające się szanse i koncentruje się na ich wykorzystaniu. Czy nie chciałbyś, by Twoje dziecko posiadało takie cechy charakteru? Być może nie jesteś tego świadomy, ale możesz pomóc mu je w sobie odkryć!

blog
Powodów, dla których warto uczyć dziecka przedsiębiorczości jest mnóstwo i chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości, gdyż jak głosi stare porzekadło: „czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Ludowa mądrość tylko potwierdza zasadność postawionej tezy i skłania do przemyśleń. Kiedy zatem należy zabrać się za finansową socjalizację pociechy? Wprawdzie Polska jako pierwsza w Unii Europejskiej wprowadziła obowiązkowe lekcje przedsiębiorczości w szkołach średnich, jednak jest to zdecydowanie za późno. O finansach z dzieckiem należy rozmawiać od możliwie najmłodszych lat. Jak twierdzą eksperci, dzieci dzięki temu poznają właściwe wzorce, uczą się nawyków i poznają podstawowe zasady związane ze światem finansów.

kieszonkowe dla dziecka ile

Kieszonkowe – kiedy, jak i na jakich warunkach?

blog
Wykorzystanie kieszonkowego jako narzędzia finansowej edukacji dziecka to krok, który powinien być poprzedzony gruntownym przygotowaniem malucha. Ustalenie zasad, które będą zrozumiałe i respektowane przez obie strony to klucz do sukcesu. Tłumacząc dziecku, jak funkcjonuje budżet domowy i na czym polega idea kieszonkowego, warto wykorzystać jako przykład własną sytuację – przedstawić źródła uzyskiwania dochodu przez rodziców, a także podstawowe wydatki o charakterze stałym i zmiennym. To również dobry moment na zaznaczenie, że konsekwencji związane z nierozsądnym zarządzaniem finansami mogą być bardzo poważne.

kieszonkowe dla dziecka ile

Kiedy wprowadzić dziecku kieszonkowe?

blog
Nie jest łatwo w jednoznaczny sposób powiedzieć, kiedy dziecko powinno zacząć otrzymywać kieszonkowe, gdyż uzależnione jest to od wielu elementów. Wiele zależy m.in. od poziomu wiedzy dziecka, jego zainteresowania światem finansów, a także rosnącymi potrzebami. Początkowo warto dziecko zachęcać do oszczędzania poprzez wrzucenie pieniędzy do skarbonki i wspólne liczenie zgromadzonych środków. W momencie, gdy skarbonka zacznie świecić pustkami, a maluch coraz częściej będzie prosił o pieniądze, warto zdecydować się na poważną rozmowę i ustalić jasne zasady. Przydatne w poznawaniu świata finansów są również gry edukacyjne skoncentrowane wokół tej tematyki (np. Monopoly Junior)

kieszonkowe dla dziecka ile

Jak wyznaczyć wysokość kieszonkowego?

blog
Podobnie jak sam moment wyznaczenia najlepszego momentu na wykorzystanie narzędzia, jakim jest kieszonkowe, tak i ustalenie optymalnej jego wysokości nie jest łatwe. W tym przypadku również jest to pochodna kilku czynników. Istotną rolę odgrywają m. in. poziom zamożności rodziców, potrzeby zgłaszane przez malucha, jego zainteresowania itp. Warto zacząć od stosunkowo niewielkiej kwoty, która w miarę rosnących potrzeb będzie renegocjowana. Kwota powinna być niska na tyle, by zmotywować dziecko do oszczędzania na większe przyjemności, a jednocześnie wysoka na tyle, by sfinansować drobne zachcianki. Dobrym pomysłem może być również udostępnienie dziecku możliwości zarobkowania, co pozwoli mu zrozumieć, że pieniądze są pochodną pracy. Co ważne, nie należy płacić dziecku za podstawowe obowiązki domowe, ale jedynie za dodatkowe zadania, wykraczające poza jego codzienne obowiązki. Płacenie za sprzątanie, wynoszenie śmieci czy dobre stopnie nie będzie zbyt pedagogiczne.

kieszonkowe dla dziecka ile

O czym jeszcze warto pamiętać?

blog
Dobry rodzic powinien być elastyczny i reagować na zmieniającą się sytuację i poziom finansowej wiedzy dziecka. Kieszonkowe wprawdzie może być renegocjowane, co w pewnym momencie jest wręcz konieczne, jednak warto zachęcić dziecko do każdorazowego argumentowania powodów. Każdorazowe godzenie się na wyższe kieszonkowe to najgorszy z możliwych scenariuszy. Znacznie rozsądniej będzie przekonać w takiej sytuacji dziecko do przeglądu wydatków i wykreślenia tych, które są zbędne, skłonienie do oszczędzania na większe przyjemności lub doraźne zaproponowanie dodatkowego, płatnego zadania. Sytuację taką warto również wykorzystać jako lekcję o podstawowych produktach bankowych – lokatach, które wspomagają oszczędzanie, a także pożyczkach, które uczą, że szybsza realizacja marzeń jest jednoznaczna z koniecznością poniesienia wyższego kosztu. By oswajać dziecko z produktami bankowymi, warto z czasem pomyśleć o założeniu rachunku bankowego dla młodzieży i udostępnieniu karty debetowej. Krok ten powinien być uzupełniony lekcją o podstawowych zabezpieczeniach i wszystkim, co wiąże się z korzystaniem z bankowości internetowej.

 


Dziękuję za odwiedziny! Tym razem czytałeś wpis gościnny, który został stworzony przez Jakuba Góreckiego – ekonomistę i redaktora portalu MySaver o tematyce finansowej. Jeśli spodobał Ci się i uważasz, że mógłby być przydatny dla Twoich znajomych – udostępnij na FB lub daj znać w komentarzu. Chętnie życzymy Ci miłego dnia!

WYBIERZ IDEALNY PREZENT DLA DZIECKA

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

 1. Odpowiedz

  Kieszonkowe jeszcze przed nami. Na razie udaje nam się oszczędzanie skarbonkowe. Syn jest dumny, kiedy udaje Mu się uzbierać na wymarzoną zabawkę.

 2. Odpowiedz

  Ja obiecałam synowi, że dostanie kieszonkowe, jak pójdzie do szkoły, myślę, że to chyba dobry moment 🙂

 3. Odpowiedz

  moje córy od lat mają kieszonkowe 🙂 Jest to dobry sposób na zmniejszenie wydatków na zabawki 🙂 Oraz dokonywania trudnej sztuki wyboru. Starsza już sobie nieżle radzi. Ostatnio odłożyła pieniądze na komórkę. Młodsza – już wie że woli imprezowanie od zabawek. I potrafi na ten cel zbierać pieniądze nie wydając na inne

 4. Moje dziewczyny jeszcze nie rozumieją wartości pieniądza, ale lubią wrzucać monety do skarbonki. Czasami wydaje im się, że mogą za to kupić wszystko, co zechcą, ale uczymy się, że zabawek nie dostaje się na zawołanie i coraz częściej pytają o to, czy dana rzecz jest droga i ewentualnie kiedy będą mogły o nią poprosić.

 5. Odpowiedz

  Moje dzieciaki mają swoje skarbonki i każdą złotówkę nawet otrzymaną od dziadków np. na urodziny do niej wkładają. Mogą sobie za nie kupować co chcą, byle w porozumieniu ze mną (muszę zaaprobować jakość i kryterium wiekowe). Lubią to i potrafią kalkulować czy zakup im się opłaca 😉

  • Karolina Jarosz Bąbel
  • 11 czerwca, 2017
  Odpowiedz

  Nauka przedsiębiorczości jest bardzo ważna, aby jak nasz maluch już nie będzie mały wejdzie w świat dorosłych nie miał problemu, np. podczas wyjazdy na wyższą uczelnie z rozplanowaniem wydatków w domu bez rodziców. Pomocny wpis i cenne rady 😉

 6. Odpowiedz

  o! idealnie trafiony w czasie 🙂 od dłuższego czasu zastanawiam się jak podejść do tego tematu i zacząć rozmowy o finansach z Córką – świetny pomysł z grą edukacyjną! – poszukam czegoś. Dzięki za inspirację 🙂

  • Pościel Dziecięca Papillon
  • 1 czerwca, 2017
  Odpowiedz

  Pomocne 😉

 7. U nas jeszcze etap świnki skarbonki. Czasami trudno wytłumaczyć Pierworodnej, że jak na coś zbiera to trzeba kasę wyjąć ze świnki.

 8. Odpowiedz

  Nauka przedsiębiorczości jest ważnym elementem wychowywania świadomego i odpowiedzialnego człowieka, i zaczyna się wraz z pojawieniem się w pokoju dziecka świnki-skarbonki. Warto zdawać sobie z tego sprawę.

 9. Odpowiedz

  Ciekawie napisane moje chłopaki mają skarbonke i zawsze umawiamy się na co zbieramy najczesciej są to pieniądze z urodzin czy innych okoliczności. Często syn starszy (6lat) chodzi do szkoły i dostaje czasami kasę na sklepik po 5 czasami 2 zl

 10. Odpowiedz

  Bardzo ciekawy tekst i świadome spojrzenie na edukację finansową dziecka. Przesyłam dalej, bo myślę, że takie artykuły powinny dotrzeć do jak największej ilości rodziców! Pozdrawiam ☺️

  • Joanna Kołpak
  • 31 maja, 2017
  Odpowiedz

  My jesteśmy na etapie skarbonki 🙂

 11. Odpowiedz

  Mój czterolatek wrzuca monety do skarbonki, ale jeszcze raczej nie rozumie, o co w oszczędzaniu chodzi. Często mu tłumaczymy, dlaczego nie wydajemy pieniędzy na wszystko, co nam się podoba. Pewnie niedługo wprowadzimy kieszonkowe, ale jeszcze nie myślałam o tym, jak to zorganizujemy. Ciekawa jestem, od jakiego wieku dzieci są świadome, o co chodzi w oszczędzaniu?

 12. Odpowiedz

  Tekst bardzo profesjonalny. Moja córka jeszcze nie dostaje kieszonkowego ale nauczyła się zbierać pieniążki do skarbonki.

Leave a Comment

AUTORKA BLOGA

AUTORKA BLOGA

Joanna - mama, która codziennie staje na głowie, aby ratować swój idealny świat przed zagładą

KATEGORIE

blog kobiecy warszawa, blog dla kobiet
blog kulinarny warszawa, blogerka kulinarna warszawa, blog z przepisami, blog o gotowaniu
blog rodzicielski warszawa, blog o dzieciach, blog o zabawkach, blog o zabawach, opinie o zabawkach, recenzje zabawek
blog podróżniczy warszawa, blog turystyczny warszawa, blog o podróżach z dziećmi, gdzie warto pojechać z dziećmi, miejsca polecane dla rodzin z dziećmi w polsce i za granicą
blog kosmetyczny warszawa, blogerka parentingowa kosmetyczna warszawa, opinie o kosmetykach dla dzieci, recenzje kosmetyków, kosmetyki dla kobiet, pielęgnacja dla rodziny
BLOG PORADNIKOWY WARSZAWA - DOŚWIADCZENIA I SPOSOBY NA ZDROWIE, blog o zdrowiu, zdrowie dzieci i rodziny

URYWKI NASZEJ CODZIENNOŚCI

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

NAPISZ DO NAS

NAPISZ DO NAS