Mama: Chłopaki, jak dostaje się prezent, to co wypadałoby powiedzieć?
Damian: Okej?
Mówi się, że wszyscy lubią niespodzianki. Niespodzianki kojarzą się raczej pozytywnie i zazwyczaj słysząc o niespodziance mamy na myśli prezent. Wszyscy lubią dostawać prezenty i to się zgadza. Czasem jednak zdarza się i tak, że musimy zmierzyć się z niespodziankami zdrowotnymi, co nie zawsze oznacza coś dobrego. W przypadku chłopaków pojawiły się jakiś czas temu niespodzianki związane ze słuchem, częstym katarem i chrapaniem. Ponieważ padło podejrzenie przerostu trzeciego migdałka u obu, zostaliśmy skierowani na wykonanie zabiegu fiberoskopii. Mamy już to badanie za sobą, dlatego chętnie podzielę się z Wami naszymi doświadczeniami.
KONSULTACJA
Z oznakami chorób górnych dróg oddechowych, uszu i nosogradła udajemy się do laryngologa. Tam następuje pierwsze badanie, a w cięższych do zdiagnozowania przypadkach dziecko kierowane jest na badania dodatkowe. Laryngolog może zlecić konsultację u audiologa i foniatry, zlecić badania audiologiczne, a gdy podejrzewa przerost trzeciego migdała może skierować nasze dzieci na fiberoskopię. Jest to najdokładniejsze badanie umożliwiające ocenić sam przerost jak i stopień przerostu trzeciego migdałka.
WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
Konieczność dokładnej ceny nosogardła, podejrzenie przerostu migdałka gardłowego tzw. trzeciego migdałka.
NA CZYM POLEGA I JAK WYGLĄDA FIBEROSKOPIA
Zabieg polega na wprowadzeniu malutkiej kamerki przez nos dziecka, aż do gardła, aby możliwa była ocena nosogardła i migdałka. Zabieg jest bezbolesny i wykonywany bez znieczulenia. Jest natomiast dosyć nieprzyjemny, dlatego podczas badania przy dziecku jest rodzic, który w razie konieczności musi przytrzymać dziecko. Zabieg trwa dosłownie kilka minut, a im dziecko lepiej współpracuje, tym jest on krótszy.
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
Z Centrum Zdrowia Dziecka otrzymaliśmy następujące wytyczne, których musieliśmy się trzymać, aby badanie mogło zostać bez przeszkód wykonane:
WYNIKI
Wyniki zabiegu otrzymuje się tego samego dnia. Zazwyczaj jest to jedno zdjęcie wykonane kamerką podczas badania oraz opis od lekarza wykonującego zabieg. Z wynikami należy wrócić do lekarza kierującego (zazwyczaj laryngologa), aby mógł zdecydować o kolejnych krokach i zlecić odpowiednie leczenie.
Nasze badania pokazały, że obaj chłopcy mają przerośnięte trzecie migdały. Póki co u Damiana przerost nie jest znaczny i nie wpływa na słuch i możliwość oddychania. Natomiast u Adamskiego sprawa jest o tyle smutniejsza, że jest to odrośnięty trzeci migdał, który miał usuwany w wieku 2,5 roku i jest już całkiem spory. Czeka nas w przyszłości niestety powtórka zabiegu chirurgicznego usuwania trzeciego migdałka, do czego będziemy musieli się wszyscy ponownie przygotować.
Chłopaki byli jednak bardzo dzielni w dniu zabiegu. Obaj wspaniale znieśli konieczność bycia na czczo od rana, nawet bez łyka wody. Podczas badania pojawiło się trochę smutku, ale dzięki temu, że zabieg trwał maksymalnie 3 minuty, obaj byli szybko wolni. W nagrodę za superbohaterstwo wybrali sobie wypad na kręgle. Tam już o żadnych porannych zabiegach nie pamiętali i mogli oddać się wyłącznie wspaniałej zabawie.
Dziękuję za odwiedziny! Po raz kolejny udało mi się uratować swój idealny świat przed zagładą! Jeśli podoba Ci się ten post i uważasz, że mógłby być przydatny, to udostępnij go swoim znajomym na Facebook’u lub napisz w komentarzu, że tu byłeś – z przyjemnością życzę Ci miłego dnia 🙂
Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.
There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.
Copyright © 2018 - Super-Synowie.pl All Rights Reserved
Hej, mój synek ma mieć to badanie za tydzień, też w CZD, powiedz mi proszę czy dzieci umawiałaś do laryngologa od razu na ten sam dzień żeby obejrzał wynik?
Mi moja koleżanka poleciła żebym kupiła Active flora bo pomaga dzieciom przy biegunkach a akurat Maja dostała biegunki ale w razie czego wolałam się upewnić u lekarza że faktycznie ten lek może pomóc i potwierdził ta teorie 🙂
Nie brzmi ciekawie ten zabieg… Póki co, odpukać, u nas spokój. Oby tak zostało.
U nas migdał powiększony na razie do obserwacji. Dzięki za wpis. Zachowam go na zaś.
Nas problemy migdałkowe póki co omijają, ale u znajomych to częsty problem i usuwanie jest ostatecznością. Zdrówka dla dzielnych pacjentów!
Mnie jakoś ominęły problemy migdałkowe (tfu, tfu). Nawet nie wiedziałam, że jest takie badanie…ale bardzo fajnie, dokładnie to opisałaś, myślę, że może być pomocne dla mam.
Oby Chłopaki jak najszybciej wrócili do zdrowia 🙂 Mój Syn jakoś jeszcze się trzyma i póki co nie choruje i mam nadzieję, że tak pozostanie 😉 Pozdrawiam
Chłopaki są ogólnie zdrowi, ale mieli kilka objawów wskazujących, że mogą mieć przerośnięte trzecie migdały, co potwierdziła fiberoskopia. Dobrze, że Twój syn jest zdrowy – oby tak dalej! 🙂
Teraz nie wiem, co byłoby większym wyczynem: Brak kataru u dziecka czy trzymanie Mrów na czczo 3h. Oba warunki na dzisiaj są nie do wykonania 🙂 Zdrowia dla chłopaków
Jeśli nie macie wskazań do wykonania zabiegu, to nie ma co męczyć dzieciaków… i siebie 😉 Natomiast ja się dziwię czemu w niektórych placówkach wykonuje się RTG migdałka zamiast fiberoskopii – w tym badaniu wszystko widać jak na dłoni i jest całkowicie bezpieczne dla dzieci w przeciwieństwie do RTG, które powinno być wykonywane w ostateczności.
Bo RTG jest łatwiej zorganizować i pewnie droższa usługa w NFZ…
Niestety pewnie masz rację 🙁
Bardzo przydatny artykuł. Dużo zdrówka dla chłopaków 🙂
Dzięki 🙂
Wyniki już tego samego dnia? To duży plus jak dla mnie.
Tak, badanie daje bardzo dokładny obraz, więc wystarczy tylko opisanie badania przez lekarza wykonującego. Dla nas to też był duży plus.
Ja my nie lubimy tych choróbsk. Ciągle walczymy z powracającym zapaleniem gardła u syna. Zdrówka Wam życzę:)
Powracające zapalenia gardła dobrze skonsultować z alergologiem jeśli jeszcze nie byliście, bo czasem to objaw właśnie alergii. Póki co dziękujemy za życzenia zdrówka i również życzymy zero infekcji Twojemu synowi! 🙂