Mama: Zbierajcie się chłopaki powoli z placu, bo musimy iść do domu.
Damian: A dlaczego już?
Mama: Bo kupiliśmy masło i nie chcemy, żeby zaraz się tu rozpuściło. Musimy je włożyć do lodówki.
Adaś: To następnym razem jak będziesz chciała kupić masło, to pamiętaj żeby mieć też przy sobie lodówkę.
Pamiętam doskonale pierwsze przedstawienie Adamskiego z rolą do nauczenia. Pamiętam dumę, radość i wzruszenie jakie towarzyszyły mi w momencie oglądania tego przedstawienia z widowni. Pamiętam jak Damian zaśpiewał pierwszy raz cały ‚Sen o Warszawie’ Niemena i jak bez tremy oraz z wielką radością prezentował tę umiejętność przy każdym towarzyskim spotkaniu. Pamiętam jednak także jak Adamski pierwszy raz zapomniał o pracy domowej, dlatego dobrze wiem jak ważne jest ćwiczenie pamięci i koncentracji u dzieci.
Przedszkolaki są w stanie zapamiętać krótkie role do przedstawień teatralnych, niekiedy przy świątecznym stole są w stanie zaśpiewać już całą kolędę lub wzruszyć rodzinę pięknym świątecznym wierszem. Jednym zapamiętywanie przychodzi łatwiej, innym trudniej, warto więc włączyć do naszych domowych zabaw edukacyjne pomocniki, dzięki którym cała rodzina będzie miała znakomitą zabawę, a dziecko nawet się nie zorientuje, że właśnie w tym momencie uczy się i ćwiczy pamięć oraz koncentrację.
Bardzo ciekawe propozycje edukacyjne dla najmłodszych przygotował w tym kierunku Trefl. Seria Little Planet to produkty dla najmłodszych, zaprojektowane z myślą o wspieraniu rozwoju maluchów oraz dostarczaniu rodzicom gotowych i sprawdzonych pomysłów na wspólną zabawę. Zostały stworzone we współpracy z psychologiem dziecięcym i zaopatrzone w cudowną, zachęcającą do zabawy grafikę. Na każdym pudełku znajdziecie informację jakich wartości edukacyjnych dostarcza dzieciom dany produkt, zatem na tej podstawie przygotowałam krótki spis – jak przy ich pomocy ćwiczyć pamięć i koncentrację dzieci już od 1 roku życia.
Zabawy precyzyjne
Precyzyjne układanie wysokiej wieży za pomocą kwadratowych pudełek, od najmniejszego do największego jest dobrym sposobem, aby dziecko stanęło w miejscu na chwilę i skupiło swoją uwagę na tej jednej czynności.
Pomocnik: Trefl Baby Cubes
Radosne rymowanie
Nie bez powodu pierwsze czytane dzieciom książeczki to wiersze rymowane. Nie dość, że nam się je łatwiej i rytmiczniej czyta, to jest wielka szansa, że niebawem dziecko będzie czytać razem z nami. Albo nawet śpiewać tekst wierszyka. To doskonały sposób na ćwiczenie pamięci, nawet u maluchów, które jeszcze nie mówią, bo na pewno zapamiętają rytm i często będą nam przynosić właśnie tę książeczkę do czytania, która ma fajny rytm.
Pomocnik: Trefl Rymowanki
Nazywanie rzeczy po imieniu
Puzzle zajmują drugie miejsce, tuż po szachach, wśród gier które rewelacyjnie trenują koncentrację. Jeśli puzzle dostosowane są do małych rączek, są zdecydowanie większe niż puzzle dla dorosłych, a do tego zachwycają elementami graficznymi, to będą niezawodnym materiałem edukacyjnym. Wzory układanek umożliwiają przemycenie ważnych informacji do powtarzania i zapamiętania jak nazwy kolorów, kształtów, nazwy zwierząt, pojazdów oraz zawodów.
Pomocnicy: układanki Trefl Panda Wanda (kształty), duże puzzle Trefl Połóweczki (zawody, pojazdy, zwierzęta), puzzle pociąg Trefl Słonik Antoni (nauka kolorów i przedmiotów oraz zwierząt z nimi związanych), Trefl Giga Puzzle podłogowe 60x40cm (w miasteczku i na wsi, możliwość łączenia zestawów)
Umiejętność zabawy w grupie
Ponieważ nie zawsze jest na tyle komfortowo, aby móc koncentrować się w ciszy i spokoju, dobrze aby dzieciaki również ćwiczyły po troszku skupienie w rozpraszającym towarzystwie. Pierwsze gry dla dzieci są doskonałym sposobem, aby podczas realizowania nauki ważnej umiejętności jaką jest zabawa w grupie, dzieci potrafiły dopilnować swojej kolejności w zabawie, umiały dostosować się do zasad oraz zapamiętały cel gry. Gry dla najmłodszych niosą teraz za sobą także dodatkowe wartości jak rozwijanie słuchu muzycznego i poczucia rytmu, zapamiętywanie pierwszych melodii, poznawanie mieszkańców oceanu lub lasu, dopasowanie do siebie par, nauka logicznego myślenia. Sprawdźcie sami!
Pomocnicy: Trefl SAFARI BAM! BAM! (w zestawie: drewniany ksylofon, duże dwustronne żetony, książeczka), Trefl FIGLE-MIGLE w oceanie (w zestawie: dwustronna plansza do gry, duża drewniana kostka do gry, drewniana figurka żeglarza, 6 par zwierząt, książeczka), Trefl NA JAGODY! (w zestawie: plansza do gry, model domu królika, 4 duże drewniane figurki, duża kostka do gry, żetony i kartonik z królikiem, instrukcja do gry)
Naszym faworytem stał się Słonik Antoni, natomiast cała seria Trefl Little Planet zasługuje na zdecydowane uznanie.
Dziękuję za odwiedziny! Po raz kolejny udało mi się uratować swój idealny świat przed zagładą! Jeśli podoba Ci się ten post i uważasz, że mógłby być przydatny, to udostępnij go swoim znajomym na Facebook’u lub napisz w komentarzu, że tu byłeś – z przyjemnością życzę Ci miłego dnia 🙂
Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.
There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.
Copyright © 2018 - Super-Synowie.pl All Rights Reserved
fajne te zabawki 🙂 Moje córy z większości wyrosły
Świetny wpis, rewelacyjne pomysły i przykłady !
proszę, jakie ciekawe pomysły na naukę przez zabawę, i o to właśnie chodzi, przyjemnie i radośnie. 🙂
Dokładnie, sądzę, ze te zabawy powinny spodobać się każdemu dziecku 🙂
Bardzo przydatne wskazówki 🙂 Puzzle warto układać nawet będąc dorosłym, też dobrze ćwiczy koncentrację
Dla dorosłych też polecam – do ćwiczenia nie tylko koncentracji, ale tez cierpliwości 😉
Moja jak była mniejsza właśnie bardzo lubiła puzzle, teraz jej przeszło 😉
Na szczęście oprócz puzzli mamy też inne propozycje zabaw na ćwiczenie pamięci i koncentracji u dzieci 🙂
Świetny tekst, bardzo mi się podoba 🙂 My również uwielbiamy wszelkiego rodzaju gry i zabawy wspierające pamięć 🙂 a puzzle to u nas od kilku dni prawdziwy hit 😉
Dzięki – zapraszam częściej 🙂
Nauka przez zabawę to najlepsza nauka 🙂 Najprzyjemniejsza dla dziecka!
Jasne, że tak! 🙂
Ciekawie musi wyglądać picie wody u Was 😉
Ciekawie… pełno ręcznika papierowego i mokrych mebli. O dziecku nie wspominam.
No cóż – dziękować zatem nawykowi picia wody, bo z soczkiem pomarańczowym mogłoby być gorzej 😛
Świetny ten ,,Słonik Antoni”. Muszę mojemu sprawić 🙂
Polecam w stu procentach!
Też korzystamy. U nas szczególnie puzzle.
Puzzle to konik naszego trzylatka, ale starszak lubi mu towarzyszyć w układaniu i pomagać – fajny sposób na wspólne ćwiczenie koncentracji 🙂
O tak zabawy teatralne, śpiewanie piosenek i mówienie wierszyków od najmłodszych lat bardzo rozwija pamięć dzieci. Te, które robiły tak w dzieciństwie w domu zdecydowanie mają łatwiej w szkole 🙂 zawsze najtrudniej z pamietaniem różnych rzeczy mają uczniowie, od których w domu się mało wymaga i z domów, w których się za dużo nie uczu – takich uczniów trzeba mocno wspierać, by nie mówili „a po co” tylko próbowali 🙂
Niektóre dzieci w wieku szkolnym po prostu tak mają, że zapominają, ale nigdy nie zaszkodzi poćwiczyć dodatkowo w domu, a szczególnie jak mamy do dyspozycji cały arsenał wspaniałych pomocy naukowych 🙂
Jako nauczyciel w podstawówce wiem o tym doskonale 😉 jednak ćwiczenie czyni mistrza jak mówi znane powiedzenie 😉
Zgadzam się całkowicie 🙂
Świetne propozycje dla maluchów i starszych przedszkolaków.
Szczerze powiedziawszy, to ja też mam niezłą zabawę, więc można powiedzieć, że gry i układanki bez ograniczeń wiekowych 😉