RELIGIA W PRZEDSZKOLU. CO TO ZA POMYSŁ?

 • Luty 11, 2017
religia w przedszkolu za i przeciw, symbole antyreligijne, diabelskie zabawki, hello kitty wysłannik diabła

religia w przedszkolu

Adaś: Czy przez całą zimę będzie smog?

Mama: Nie, zacznie wiać wiatr, to warunki się poprawią.

Adaś: Gdyby nie smog, to zima mogłaby być cały rok, bo lubię śnieg.

Mama: Zrezygnowałbyś z lata?

Adaś: Z lata? No dobra – to pół roku mogłaby być zima i pół roku lato. Wiosna i jesień są całkowicie niepotrzebne.

 

Gdybyśmy tak wszystko sobie mogli wybrać. Niestety z naturą nie zawsze mamy co dyskutować, ale do różnych wyborów zmusza nas życie i w tym również wychowywanie dzieci. Na przykład temat religii. W jednym placówkach jest religia w innych nie. W przedszkolach, w których jest religia, rodzice dostają karteczki z prośbą o zgodę na uczestnictwo dziecka w zajęciach i wiem, że w związku z tym mają mnóstwo pytań i obaw. W przedszkolu u Adamskiego nie było religii i u Damiana też nie ma, ale to skłoniło mnie do refleksji – co bym zrobiła w takiej sytuacji?

religia w przedszkolu

Czy to nie za wcześnie?

 

Jako mama wierząca nie widziałam zbytniego problemu. Podpisuję zgodę i tyle. Dla mnie jasne. Wspólnie z Adamskim, gdy miał trzy lata przerabialiśmy Minibiblię w obrazkach. On wiedział od dawna, że ktoś taki jak Bóg istnieje. Dla trzylatka Bóg jest natomiast takim samym bohaterem książeczki jak Kubuś Puchatek czy postacią z kulturowych opowieści jak Święty Mikołaj.

hello kitty diabeł

U innych mam wierzących powstaje problem: czy to nie za wcześnie? Dyskutowałam w temacie również z  Tatą. Czy rzeczywiście powinniśmy się nad tym zastanowić jako wierzący? On twierdzi, że zamartwianie się tą kwestią w kategoriach ”kiedy jest dobry moment” jest na wyrost. I ja podobnie twierdziłam. Bo jeśli w przedszkolu czyta się dzieciom książeczki o Kubusiu Puchatku czy wprowadza się w temat Świętego Mikołaja, to myślę, że trzylatki potraktują Boga w tych samych kategoriach. Jako kolejnego bohatera bajki.

 

Z drugiej strony, w dobie dochodzących do mnie informacji o propagowanym przez świętobliwych problemie kultu Hello Kitty, jako wysłanniczki diabła (wiecie, HELL to przecież piekło oznacza), zastanawiam się czy rzeczywiście kontakt trzylatka z katechetą to dobry pomysł. Nie jestem przekonana czy katecheta to osoba z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym, z odpowiednim podejściem do przedszkolaka. Bo dochodzą też do mnie informacje, że współcześni katecheci potrafią wmówić dzieciom, że tęcza jest wytworem szatana, że w niedopuszczalny sposób wprowadzają dzieci w temat śmierci, bo dla nich jest jasne że rodziców kiedyś zabiorą do nieba aniołki, ale co na to przedszkolak? Oczywiście może być przerażony. dziwię.

religia w przedszkolu

Kto ma większy problem? Wierzący czy niewierzący?

hello kitty diabeł

Niewierzący po prostu nie wyraża zgody na udział dziecka w zajęciach. Trzylatek robi sobie w tym czasie co innego z ciocią. Czy będzie z tego powodu zadowolony?

 

No właśnie. Jak odbierze to, że większość lub wszystkie dzieci poszły słuchać bajek o Bogu, a ono nie? Trzeba pomyśleć co będzie bardziej krzywdzące i jaki wpływ będzie miało na małe dziecko. Jeśli się zastanawiać ‚‚czy to nie za wcześnie?” to prędzej ”czy to nie za wcześnie na wprowadzanie małych dzieci w zawiłe rozważania dorosłych na temat istnienia Boga?”. Niewierzący pomyśli ”łatwo powiedzieć, ale jak ja mu potem wyjaśnię, że Bóg to jednak nie istnieje?”. A tak samo jak kiedyś przyjdzie Ci się zmierzyć z tym, że Święty Mikołaj nie istnieje. Potraktować Boga tak jak Twoje dziecko, jak bohatera bajki. Przecież towarzyszenie innym dzieciom w takich zajęciach nie ukierunkuje jeszcze trzylatka. Nas nie będzie zobowiązywać do ochrzczenia potomka.

No ale dalej pozostaje problem tego duchownego, który ma poprowadzić zajęcia w przedszkolu.

religia w przedszkolu

Co robić? Jak żyć?

hello kitty diabeł

Po głębszym zastanowieniu wymyśliłam, że przecież przed wszystkimi idiotami tego świata dziecka i tak nie uchronimy. Nie uchronimy, ale możemy kontrolować i odpowiednio dawkować kontakty z idiotami. Przecież w przedszkolach tak samo zdarzają się przedszkolanki, które straszą dzieci babą jagą. To nie znaczy, że dzieci do przedszkola mamy nie puszczać. Na placu zabaw zdarza się, że przebywa sąsiadka, która dzieci straszy ”że je pan zabierze jak nie będą się słuchać”. To nie znaczy, że mamy na plac zabaw nie chodzić.

hello kitty diabeł

Od tego jesteśmy, żeby rozmawiać, tłumaczyć, zapobiegać. W najbardziej komfortowej sytuacji znajdujemy się, gdy sami o wszystkim dzieciom opowiadamy, przygotowujemy je na dany temat, zamiast unikać i czekać aż samo się pojawi lub ktoś w nieudolny sposób zrobi to za nas. Jeśli dochodzą mnie słuchy, że przedszkolanka opowiada bzdury, to idę porozmawiać z dyrektorem przedszkola. Jeśli słyszę pierdzielenie sąsiadki, to dyskutuję z nią na ten temat, dziecku wyjaśniam zajście. Jeśli mam mieć do czynienia z katechetą, którego się obawiam, to proszę, aby pozwolono mi uczestniczyć w takich pierwszych zajęciach z dzieckiem i badam gościa.

hello kitty diabeł

Mój złoty środek: Nie unikam. Staram się być dobrej myśli. Nie zakładam najgorszego, ale chcę być na nie przygotowana. Chętnie poznam Wasze zdanie na ten temat, a w związku z niedawnym balem przebierańców przedstawiam kościotrupa Adamskiego. To dopiero ucieleśnienie wysłannika diabła, co?

hello kitty diabeł

hello kitty diabeł

Dziękuję za odwiedziny! Po raz kolejny udało mi się uratować swój idealny świat przed zagładą! Jeśli podoba Ci się ten post i uważasz, że mógłby być przydatny, to udostępnij go swoim znajomym na Facebook’u lub napisz w komentarzu, że tu byłeś – z przyjemnością życzę Ci miłego dnia 🙂

 

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

  • Aisimisia
  • Maj 17, 2018
  Odpowiedz

  Przez przypadek natknęłam się na wpis… jeśli chodzi o zajęcia z religii…cóż każdy rodzic na wybór…

  Niestety rodzice nie mogą od tak wejść na religię…. katecheta odpowiada przed kuria…. i swoim proboszczem… ale zawsze można poprosić o zajęcia otwarte…
  Zawsze można złożyć skargę na katechetów jak herezje odpowiadają… w programie katechezy przedszkolnej nie ma mowy o hallo kitty ani innych demonach… o aborcji tez nie ma… jest za to o prawdach objawionych i to w delikatny sposób… my jako rodzice musimy czuwać, ale nie możemy się bac zwrócić uwagi, ze cos nam sie nie podoba….
  PS.
  I błagam nie ma „bozi”, Jest Bóg(w trzech osobach) i Matka Boska…

  Pozdrawiam

  • Aleksandra Kujałowicz
  • Maj 7, 2017
  Odpowiedz

  Katecheci często nie mają żadnego przygotowania pedagogicznego i to jest duży kłopot. My mamy świecki dom więc chodzenie na religię nie wchodzi w grę. Dla naszych dzieci nigdy to nie było problemem.

 1. Odpowiedz

  Ja już wiem że moi synowie ma religię chodzić nie będą.

 2. Odpowiedz

  Dla mnie religia w przedszkolu to żaden problem, przynajmniej dopóki katecheta jest normalny i nie opowiada dzieciom o aborcji i innych tematach, na które jest dla nich za wcześnie.

  O wiele bardziej martwi mnie religia w szkole, bo doskonale pamiętam jak wyglądały te lekcje u mnie w klasie. Nie jestem pewna, czy chcę, żeby moje dziecko widziało jak jego koledzy poniżają nauczyciela i kpią sobie z religii. Na szczęście przedszkolaki są o wiele grzeczniejsze 🙂

 3. wszystko zależy, jak takie lekcje będą prowadzone, jakie faktyczne wartości będą na nich przekazywane, jednak raczej nie widziałabym religii w przedszkolu, tak jak nie widzę jej w szkole podstawowej. Miejsce na taką edukację jest w kościele.
  Bookendorfina

 4. Odpowiedz

  Jeśli jest możliwość aby dziecko uczęszczało na lekcje religii w przedszkolu to myślę ze tylko skorzysta. Wątpię, żeby różniły się dużo od zajęć rysowania czy śpiewania 🙂

 5. Odpowiedz

  Wiesz, wydaje mi się że wszystko zależy od formy jaką ten przedmiot przybierze- kto go będzie prowadził (czy zagorzały ksiądz, czy sympatyczna katechetka). No i by zajęcia miały formę zabawy- nie wiem, np. niech to będzie stworzenie pracy plastycznej- aniołka np.

 6. Odpowiedz

  Jeżeli będą to przemyślane zajęcia i będzie je prowadziła odpowiednia osoba to i w przedszkole nie będzie za wcześnie. Aby nie trwały takie zajęcia zbyt długo – bo zaczną nudzić, treści,żeby nie było za dużo i przede wszystkim niech to będą podstawowe,proste treści. Na tym poziomie nie ma raczej mowy o dziełach szatanach w życiu codziennym. Nie powinno przynajmniej.

  • Tedi
  • Luty 13, 2017
  Odpowiedz

  No ja mam problem z głowy, bo u nas religii nie ma w przedszkolu. Zdaje się w szkole też nie ;-). Za to ja akurat z tych wierzących i praktykujących, więc o Bogu i religii rozmawiamy w domu. Z resztą u nas w kościele zawsze po ewangelii wszystkie dzieci, które chcą idą z panią katechetką do zakrystii i ona opowiada dzieciom o czym była ewangelia, wyjaśnia, rozmawia itd 🙂

  • naszebabelkowo.blogspot.com
  • Luty 13, 2017
  Odpowiedz

  Ja mam bardzo mieszane uczucia – bo wierzę w Boga, ale nie w Kościół (nie praktykuję i nie uważam się z jego integralną część). Myślę, że – biorąc pod uwagę to, jakie rzeczy są często przekazywane dzieciom podczas katechezy – chętniej posłałabym synka na lekcję etyki, a nie religii (co też pewnie uczynię). I generalnie faktycznie wydaje mi się, że dla przedszkolaka może być jeszcze za wcześnie na tego typu zajęcia – i niewiele z nich zrozumie.

 7. Odpowiedz

  Mam podobnie, nie unikam, córka chodzi z nami do koscioła, uczęszcza na lekcje religii w szkole 🙂 Jak dorośnie, będzie decydować o sobie, ale póki co pokazujemy jej to jak my żyjemy w tej kwestii 🙂

  • Rodzic w mieście
  • Luty 13, 2017
  Odpowiedz

  Za wcześnie zdecydowanie, chociażby z tego powodu, że przedszkolakowi ciężko wytłumaczyć, że to co jedno uznają za pewnik, dla innych niekoniecznie ma sens. Szkoda, że w polskiej edukacji nie ma rozwiązania, które nie wymagałoby eliminowania ze wspólnej lekcji dzieci niewierzących, a dawałoby dzieciom pogląd na inne możliwe wersje, czyli też takie, że niektórzy zwyczajnie nie wierzą.

  • Gosia
  • Luty 13, 2017
  Odpowiedz

  Ja zdecydowanie jestem przeciwna. Jeżeli chodzi o rekligie w przedszkolu. Po co odbierać kolejne godziny, które dzieci moga poświęcać ba zabawę. Oczywiście jeżeli ktoś twierdzi, że dla jego dziecka jest ok. To niech tak będzie. Ale nie można zmuszać do tego wszystkich. A co z dziecmi, które wcale nie chodzą do koscioła i nie uuczęszczaja na zajecia religii.

  • Andrzej
  • Luty 13, 2017
  Odpowiedz

  Myślę, ze nie tylko niewierzący nie podpisują zgody. Czasami ludzie myślą, ze to jeszcze za wczesnie i Twoje obawy rowniez to potwierdzaja. Sam nie wiem co zrobię jak stanę przed takim wyborem.. Ciężki temat.

  • Matka-Dietetyczka
  • Luty 12, 2017
  Odpowiedz

  Myślę, że możliwość uczestnictwa w takich zajęciach dla rodzica mogłaby dać obraz jak takie zajęcia dla maluchów mogłyby wyglądać. Nigdy o tym nie myślałam szczerze mówiąc..

 8. Dobre pytanie. Sama się nad tym nie raz zastanawiam. Jestem osobą wierzącą, ale przyznam, że coraz mniej. NIe chodzę do kościoła choć dziecko chciałabym wychować w wierze katolickiej, tylko czy w dzisiejszych czasach wiara oznacza to samo co teraz? patrząc na zachowanie wszystkich tych mega wierzących babć, jak są zawistne, jakie nieuprzejme, jak daleko im od nauk Kościoła…. SAma nie wiem. Najchęniej słuchałabym tylko Papieża – szkoda, że księża tego nie robią. A osoby uczące dzieci… hmnnn ja miałam wspaniałe katechetki, jakie są współczesne?

  • Żaneta Bomba
  • Luty 11, 2017
  Odpowiedz

  My mamy w pkolu religię. Bartek chodzi. Nie wiem o czym tam mówią za bardzo, ale młody wie kto to Pan Jezus. Podejrzewam, że mowią o takiej bieżącej tematyce – święta, aniołki itp. Mają zajęcia z Panią Katechetką.

 9. Odpowiedz

  My z partnerem jesteśmy niewierzący i nawet nie planujemy dziecka chrzcić, więc tym wysyłać na religię, te raczej nie będziemy. Ale faktycznie, temat wcale nie jest taki prosty. Też już zastanawiamy się nad tym, jak to wszystko organizować, żeby córcia nie czuła się w żaden sposób poszkodowana czy gorsza od innych dzieci. Jednak wiem, że się da, ponieważ moim rodzicom się udało- ja nie mam chrztu, ani komunii i nigdy w życiu nie byłam na zajęciach z religii i nigdy nie było mi tego powodu źle. Mam nadzieję, że nam też się to uda.

 10. Odpowiedz

  Problem pojawia się w sytuacji, w której masz wątpliwości. Rozważasz nad zagadnieniami wiary oraz nad całą kościelno-marketingową otoczką i dostrzegasz brak spójności pomiędzy tym, co katabasi głoszą, a tym, co robią. Pytasz zatem: jak mogę najważniejszą dla siebie istotę oddać komuś takiemu pod opiekę? Jak mogę pozwolić, by tego typu osoby dokonały całkowitego spustoszenia w umyśle mojego dziecka? Odpowiedź jest oczywista: nie mogę na to pozwolić! Ale, jak zwykle jest jakieś „ale”. Zapewne rówieśnicy odwrócą się od mojego dziecka. Nauczyciele będą traktować go jak kogoś gorszego. Doświadczy ostracyzmu, katolskiej nagonki. Czy mam to zafundować swojemu dziecku?

  http://www.czarnymwczarne.pl/index.php/component/k2/item/41-czy-posylac-dziecko-na-religie

Leave a Comment

AUTORKA BLOGA

AUTORKA BLOGA

Joanna - mama, która codziennie staje na głowie, aby ratować swój idealny świat przed zagładą

KATEGORIE

blog kobiecy warszawa, blog dla kobiet
blog kulinarny warszawa, blogerka kulinarna warszawa, blog z przepisami, blog o gotowaniu
blog rodzicielski warszawa, blog o dzieciach, blog o zabawkach, blog o zabawach, opinie o zabawkach, recenzje zabawek
blog podróżniczy warszawa, blog turystyczny warszawa, blog o podróżach z dziećmi, gdzie warto pojechać z dziećmi, miejsca polecane dla rodzin z dziećmi w polsce i za granicą
blog kosmetyczny warszawa, blogerka parentingowa kosmetyczna warszawa, opinie o kosmetykach dla dzieci, recenzje kosmetyków, kosmetyki dla kobiet, pielęgnacja dla rodziny
BLOG PORADNIKOWY WARSZAWA - DOŚWIADCZENIA I SPOSOBY NA ZDROWIE, blog o zdrowiu, zdrowie dzieci i rodziny

URYWKI NASZEJ CODZIENNOŚCI

NAPISZ DO NAS

NAPISZ DO NAS